Çfarë po Fshihet pas Krismave në Paris?

Ditën e hënë Presidenti francez Hollande kishte kërkuar që sanksionet perëndimore ndaj Rusisë të hiqeshin. Dy ditë më pas, Franca sulmohet....

Jordi Mir, njeriu që kishte filmuar të shtënat derisa kishte qenë i ulur vetëm në banesën e tij, tani thotë se atij i vjen keq që kishte filmuar dhe më pas postuar videon në llogarinë e tij në Facebook. Jordi, kishte hequr videon nga llogaria e tij sociale 15 minuta pas postimit, por jo para se dikush t’i kishte ‘grabitur’ pamjet nga llogaria e tij dhe t’i kishte postuar ato në YouTube. Kameramani amator e quajti vendimin e tij një “refleks budallalliku”.

Ju lutem ndani këtë informacion me sa më shumë njerëz të jetë e mundur, dhe shtroni pyetjet edhe ju, hulumtoni dhe verifikoni vazhdimisht — Vedat Xhymshiti

Ju lutem ndani këtë informacion me sa më shumë njerëz të jetë e mundur, dhe shtroni pyetjet edhe ju, hulumtoni dhe verifikoni vazhdimisht — Vedat Xhymshiti

Në nëntor kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se do të ishte një “gabim i rëndë për Francën“, nëse kjo e fundit njeh shtetin palestinez. Ditën e hënë Presidenti francez Hollande kishte kërkuar që sanksionet perëndimore ndaj Rusisë të hiqeshin. Dy ditë më vonë, Parisi u sulmua.

Duket se sulmi terrorist në Paris ka forcuar të Djathtën evropiane. Protestat masive (mbi 700.000) vazhdojnë të bëjnë bujë në të gjithë Francën, ndërsa militantët e Frontit Kombëtar Francez kundër imigracionit kanë fituar rritje të shpejtë të mbështetjes për politikat e tyre anti-imigracion.

Ne gjithashtu e dimë se një i dyshuar i lidhur me sulmet terroriste kishte ikur nga Franca disa ditë para ngjarjes dhe tani është në Siri sipas policisë franceze. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se vetëm pak ditë pas të shtënave edhe një komisioner i lartë i policisë i ngarkuar me hetimin e të shtënave Charlie HEBDO ka përfunduar tashmë i vdekur.

Kishte gjë ai për t’i thënë botës mbarë që nuk duhej zbuluar? Kësaj pyetje mbase autoritetet franceze duhet t’i përgjigjen.

A ju kujtohet qeveria amerikane nën George W. Bush?

Neve na patën thënë se këta terroristë janë trajnuar profesionalisht, por i kishin lënë kartat e tyre identifikuese në makinë derisa po largoheshin përpara se të bëjnë një përpjekje për të fshehur identitetin e tyre duke u vënë kokave të tyre maska të skive. Si ka mundësi që ata të jenë aq të pakujdesshëm dhe të trajnuar aq mirë, sa mediat të kenë raportuar identitetet e tyre, në të njëjtën kohë?

Sipas Reuters, në vitin 2011 një nga të dyshuarit në sulmin e Charlie HEBDO, ishte takuar me udhëheqësin e al-Kaedës, Anwar al-Awlaki në Jemen. Ju ndoshta e njihni këtë emër si të dëgjuar më parë nga amerikanët që “mbase” mund edhe të jetë raportuar si i vrarë nga një sulm-ajror.

Çfarë juve (i dashur lexues!) ka gjasa të ju ketë ikur nga kujtesa, është se në vitin 2012 FBI pranoi se e dinte që në tetor të vitit 2002 ata e dinin se Anwar al-Awlaki ishte kthyer në SHBA para se ata t’a kishin ndaluar atë duke e liruar menjëherë al-Awlakin nga paraburgimi federal.

E gjithë kjo bëhet shumë interesant pas leximit të një artikulli të botuar nga Newsweek pak ditë më parë për rolin që e luan Arabia Saudite në terrorizëm dhe në 28 faqet e klasifikuara të raportit të komisionit të (9/11) sulmeve të 11 Shtatorit në Kullat Binjake të Nju Jorkut.

Ndoshta duhet të pyesim se përse ishte Anwar al-Awlaki një mysafir në Pentagon brenda muajve të sulmeve terroriste të 9/11?

Për shkak të faktit të qartë se organet e zakonshme mediatike nuk do të tregonin këtë, ju lutem ndani këtë informacion me sa më shumë njerëz të jetë e mundur, dhe shtroni pyetjet edhe ju, hulumtoni dhe verifikoni vazhdimisht, në një përpjekje për t’a kuptuar të vërtetën.

Vedat Xhymshiti; është gazetar, redaktor dhe fotograf i pavarur. Ai është fokusuar në çështjet e politikës së brendshme të Kosovës, Politikës së Jashtme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Federatës Ruse, Bashkimit Evropian dhe Lindjes së Mesme. Xhymshiti është fokusuar edhe në çështjet e politikës së racës, gjinisë, identitetit, migrimit si dhe shpërnguljes së njerëzve për shkak të ndryshimeve klimatike dhe konflikteve të armatosura. Ai është publikuar në media të ndryshme duke përfshirë Der Spiegel, NY Times, TIME, Paris Match, Le Monde etj. Xhymshiti është gjithashtu kritik i medias së shkruar dhe themelues i THE Frontliner.

është krim të largohesh nga polemika. ...

Ndërlidhje e artikujve të ngjashëm. ...