Të vrarë e të plagosur në përleshjet e Kumanovës në Maqedoni

Rreth dy javë më parë, autoritetet në Shkup thanë se një grup prej rreth 40 njerëzish të veshur me uniforma të Ushtrisë së shpërbërë etnike shqiptare (UÇK-së) sulmuan një...

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme e Maqedonisë ka konfirmuar se 8 polic janë të vdekur që nga e diela pasdite, pas zhvillimeve në Kumanovë një ditë më parë. Në një konferencë shtypi, Ivo Koteski ka bërë të qartë se operacioni kundër sulmuesve kishte përfunduar tani, me disa prej sulmuesve të “eliminuar”. Autoritetet nuk e kanë konfirmuar deri në këtë moment nëse operacioni ka përfunduar. Tani një porosi është gjithashtu në dispozicion në faqen e internetit të Ministrisë së Brendshme [website.MK].

“Grupi terrorist”, i cili kishte hyrë në Maqedoni nga një vend fqinj i papërcaktuar, kishte planifikuar për të “përdorur gjendjen aktuale politike për të kryer sulme mbi institucionet shtetërore, thotë ministrja e brendshme, mirëpo një gjeneral Maqedonas, javë më parë kishte akuzuar qeverinë se kishin paguar disa miliona për të nxitur një konflikt ndër-etnik. Gazetari i pavarur Vedat Xhymshiti në një artikull të djeshëm ka shkruar detaje interesante për këtë pretendim.

Tetë policë dhe 14 persona të armatosur janë vrarë gjatë dy ditëve të përleshjeve në veriun e trazuar të Maqedonisë, tha policia të dielën në mesditë.

©REUTERS

©REUTERS

Luftimet mes forcave të policisë dhe anëtarëve të grupit të armatosur kanë vazhduar për të dytën ditë, duke ngritur shqetësim rreth stabilitetit politik në vendin ballkanik që ka një histori të armiqësive etnike.

Kanali televiziv lokal ‘Telma’ të dielën njoftoi se tre policë të tjerë vdiqën në fillimet e së dieles për shkak të lëndimeve të rënda nga luftimet e së shtunës, duke rritur numrin e vdekjeve të oficerëve të tetë.

Herët të dielën, ambulancat në Kumanovë janë parë auto-ambulanca që mbanin policë të plagosur dhe raportohet se janë dëgjuar të shtëna sporadike.

Qeveria maqedonase ka shpallur dy ditë zie për ata që u vranë në përleshjet. Ngjarjet sportive dhe tubimet politike janë anuluar.

“Grupi terrorist”, i cili kishte hyrë në Maqedoni nga një vend fqinj i papërcaktuar, kishte planifikuar të “përdorte gjendjen aktuale politike për të kryer sulme ndaj institucioneve shtetërore,” iu tha gazetarëve Ministrja e Brendshme Gordana Jankullovska të shtunën vonë. Ajo nuk dha ndonjë detaj më shumë në lidhje me organizimin dhe qëllimin e grupit i cili mbetet i paqartë.

Jankullovska tha se mbi 20 anëtarë të grupit të armatosur ishin dorëzuar dhe janë marrë në pyetje nga policia, por që të tjerët nuk pranuan t’i dorëzonin armët dhe ishin fshehur në shtëpi në Diva Naselba, një lagje në Kumanovën perëndimore. Ajo nuk pranoi të tregonte se sa anëtarë të grupit ishin ende të lirë.

Komisioneri për Zgjerimin e BE-së Johannes Hahn ka shprehur “shqetësim të thellë” lidhur me situatën e shpalosur në rajonin e Kumanovës, transmeton REUTERS.

“Unë i bëj thirrje të gjithë aktorëve për përmbajtje të madhe. Çdo përshkallëzim i mëtejshëm duhet të shmanget, të paktën për interes të stabilitetit të përgjithshëm në vend “, tha Hahn në një deklaratë.

Përplasjet vijnë në kohën kur Maqedonia po ndeshet me krizën e saj më të thellë politike që nga pavarësia e saj nga ish Jugosllavia në vitin 1991. Qeveria dhe opozita kanë akuzuar njëra-tjetrën për planifikim për të destabilizuar vendin për të marrë ose ruajtur pushtetin, dhe disa analistë kanë frikë se udhëheqësit në të dy anët janë të gatshëm për të provokuar përplasje të thella etnike.

Kumanova është një qytet etnikisht i përzier dhe ndodhet rreth 40 kilometra në verilindje të kryeqytetit të Shkupit, në afërsi të kufirit me Kosovën dhe Serbinë. Rajoni ishte qendër e armiqësive midis kryengritësve etnikë shqiptarë dhe forcave qeveritare gjatë konfliktit etnik në vitin 2001.

Kjo kryengritje, në të cilën u vranë rreth 80 persona, përfundoi pas gjashtë muajsh, me një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Perëndimi që iu dha më shumë të drejta shqiptarëve etnikë, të cilët përbëjnë rreth një të katërtën e 2 milion njerëzve të vendit.

Rreth dy javë më parë, autoritetet në Shkup thanë se një grup prej rreth 40 njerëzish të veshur me uniforma të Ushtrisë së shpërbërë etnike shqiptare (UÇK-së) sulmuan një kullë të policisë në Gosincë, në kufirin verior të Maqedonisë me Kosovën dhe se kishin rrëmbyer shkurtimisht katër policë maqedonas.

Autoritetet e përshkruan këtë incident si “shumë serioz” dhe thanë se Maqedonia ishte “objektiv i një sulmi terrorist.”

UÇK-ja, një grup kryengritës shqiptar etnik, luftoi kundër forcave qeveritare serbe të Jugosllavisë për ta ndarë Kosovën nga Serbia në vitet 1998-1999. Paqeruajtësit ndërkombëtarë ende kanë një prani në Kosovë.


©AFP/REUTERS/THEFrontliner

është krim të largohesh nga polemika. ...

Ndërlidhje e artikujve të ngjashëm. ...